January 18, 2022
Sports

Track and Field

HIGH SCHOOL

At Hampden

Hampden Acad. girls 129, Old Town 120, Hermon 21, Elan 20

100: 1, Lauren Maltz, HA, 13.57. 2, Emily Chambers, HA, 13.65. 3, Amy McLaughlin, OT, 13.96. 4, Johanna Ghiringhelli, HA, 14.04. 5, Erin Holcombe, HA, 14.18. 200: 1, Emily Chambers, HA, 28.29. 2, Johanna Ghiringhelli, HA, 28.51. 3, Hannah Marquis, OT, 28.61. 4, Michelle Goulette, OT, 28.93. 5, Yanghee Kwon, OT, 29.89. 400: 1, Lauren Maltz, HA, 1:03.63. 2, Katie Bergeron, OT, 1:04.12. 3, Anna Graves, HER, 1:05.90. 4, Amanda Ewing, OT, 1:07.18. 5, Rachelle Bourgoin, HA, 1:07.65. 800: 1, Sharon Fuller, OT, 2:37.75. 2, Kendra Gould, OT, 2:39.26. 3, Meg Hauger, HA, 2:41.62. 4, Isabel Cravens, HA, 2:42.47. 5, Kayla Cummings, ELAN, 2:48.70. 1600: 1, Molly Balentine, HA, 5:33.48. 2, Chelsea Nye, OT, 6:00.09. 3, Eliza Tibbits, OT, 6:20.47. 4, Glovin, ELAN, 6:40.97. 5, Chelsea Mooney, HA, 7:05.76. 3200: 1, Amanda Gervasi, HA, 11:59.30. 2, Molly Peverada, HA, 12:13.98. 3, Kayla Cummings, ELAN, 13:29.43. 4, Jen Caron, OT, 14:12.38. 5, Ali Nolan, ELAN, 15:10.10. 1600 Race Walk: 1, Fiona McMahon, HA, 10:36.90. 2, Andrea Bommarito, HA, 10:41.55. 3, Jennifer Swalec, HA, 10:41.93. 4, Ali Nolan, ELAN, 10:57.57. 5, Mindy Noyes, HER, 11:09.22. 100 Hurdles:1, Sharon Fuller, OT, 17.98. 2, Kimble Rawcliffe, HA, 18.74. 3, Margrethe Hassell, HA, 19.08. 4, Shelia Vogtritter, ELAN, 20.96. 5, Jenny Sullivan, OT, 21.04. 300 Hurdles: 1, Hannah Marquis, OT, 51.35. 2, Kimble Rawcliffe, HA, 51.69. 3, Sharon Fuller, OT, 52.04. 4, Margrethe Hassell, HA, 56.81. 5, Shelia Vogtritter, ELAN, 58.69. 4×100 Relay: 1, Hampden Johanna Ghiringhelli, Erin Holcombe, Emily Chambers ,Lauren Maltz), 53.04. 2, Old Town 53.85. 3, Old Town 56.90. 4, Elan 1:02.30. 4×400 Relay: 1, Old Town (Sharon Fuller, Amanda Ewing, Kendra Gould, Katie Bergeron), 4:31.61. 2, Hampden 4:37.36. 4×800 Relay: 1, Hampden (Rachelle Bourgoin, Isabel Cravens, Amanda Gervasi, Molly Balentine), 10:25.69. 2, Old Town 11:40.44. 3, Elan 11:42.71. High Jump: 1, Jenna Redman, HER, 4-08. 2, Kimble Rawcliffe, HA, 4-08. 3, Kimberly Johnson, HA, 4-06. 4, Alissa Dow, OT, 4-06. 5, Sam Burrill, HA, 4-06. Pole Vault: 1, Tanya Sandberg, HER, 8-00. 2, Anna Graves, HER, 8-00. 3, Heather Jackson, OT, 7-06. 4, Heather Vicary, OT, 7-00. 5, Lindsay Piete, HA, 6-06. Long Jump: 1, Michelle Goulette, OT, 15-03. 2, Johanna Ghiringhelli, HA, 15-00.50. 3, Amy McLaughlin, OT, 14-07.50. 4, Erin Holcombe, HA, 14-07. 5, Emily Chambers, HA, 14-05.75. Triple Jump: 1, Hannah Marquis, OT, 32-09. 2, Michelle Goulette, OT, 31-00.75. 3, Kimble Rawcliffe, HA, 30-09.25. 4, Jennifer Swalec, HA, 30-07.50. 5, Kimberly Johnson, HA, 29-10.50. Shot Put: 1, Kristen Paul, OT, 29-10. 2, Annaliese Lafayette, HA, 27-10.50. 3, Amy McFalls, OT, 27-10. 4, Jodi Treshitta, ELAN, 27-00. 5, Tanya Sandberg, HER, 25-09. Discus: 1, Kristen Paul, OT, 95-10. 2, Jodi Treshitta, ELAN, 84-08. 3, Marina Fodnaess, HA, 81-08. 4, Lauren Sturdivant, HA, 71-03. 5, Amber Marble, OT, 70-07. Javelin: 1, Hannah Marquis, OT, 93-05. 2, Sam Burrill, HA, 92-09. 3, Bianca Moore, OT, 89-03. 4, Katie Bergeron, OT, 87-10. 5, Alissa Dow, OT, 87-03.

Old Town boys 143, Hampden Acad. 91, Elan 41, Hermon 13

100: 1, Trainor Kapler, HA, 11.65. 2, Matt Petrie, OT, 11.81. 3, Andy Wood, OT, 11.91. 4, Andrew Reinzo, OT, 12.15. 5, Jake Fogarty, OT, 12.27. 200: 1, Trainor Kapler, HA, 23.68. 2, Matt Petrie, OT, 23.97. 3, Andrew Reinzo, OT, 24.43. 4, Stefan Cyr, HA, 25.36. 5, Aaron Greene, HA, 25.58. 400: 1, Andrew Reinzo, OT, 54.45. 2, Camden Gould, OT, 55.16. 3, Timothy Henderson, HA, 57.89. 4, Erik Bowcock, HA, 58.71. 5, Matt Cavanaugh, OT, 59.45. 800: 1, Scott Dorrity, HA, 2:04.21. 2, Nick Noonan, OT, 2:06.01. 3, Kevin LaFlamme, OT, 2:13.44. 4, Andrew Cole, OT, 2:13.85. 5, Mike Peverada, HA, 2:15.34. 1600: 1, Travis Vicary, OT, 4:52.37. 2, Chris Peverada, HA, 4:54.63. 3, Ben Bouchard, HA, 5:06.57. 4, Aaron Putnam, OT, 5:30.49. 5, Greg Pola, ELAN, 5:33.71. 3200: 1, Seth Tillotson, OT, 11:09.50. 2, Dan Seltzer, ELAN, 12:02.57. 3, Greg Pola, ELAN, 12:05.65. 4, Andrew Fabrizio, ELAN, 14:10.81. 1600 Race Walk: 1, Greg Pola, ELAN, 8:10.48. 2, Simon Hanson, HA, 9:16.87. 3, Ryan Brown, ELAN, 10:17.35. 4, Dillon Bates, HA, 10:37.58. 5, Billy Probert, HA, 10:41.16. 110 Hurdles: 1, Brad Simms, HA, 16.58. 2, Scott Sharek, ELAN, 19.75. 3, Ryan Dautel, ELAN, 21.61. 4, Robbie Ketch, OT, 22.11. 300 Hurdles: 1, Adam Avery, OT, 45.32. 2, Andrew Fabrizio, ELAN, 46.19. 3, Scott Sharek, ELAN, 47.29. 4, Sam Petrie, OT, 47.42. 5, Noah Johnson, HA, 50.99. 4×100 Relay: 1, Old Town (Andy Wood, Tim Niles, Andrew Reinzo, Matt Petrie), 46.85. 2, Hampden 46.95. 3, Elan 52.12. 4×400 Relay: 1, Old Town (Nick Noonan, Matt Cavanaugh, Andy Wood, Camden Gould), 3:45.45. 2, Elan 4:07.60. 4×800 Relay: 1, Old Town (Andrew Cole, Kevin LaFlamme, Adam Malenfant ,Travis Vicary), 9:02.89. 2, Hampden 9:05.19. 3, Old Town B 10:12.20. High Jump: 1, Matt Petrie, OT, 6-00. 2, Sam Petrie, OT, 6-00. 3, Adam Avery, OT, 5-10. 4, Matt Pierce, HA, 5-10. 5, Corey Stanhope, HER, 5-06. Pole Vault: 1, Adam Haggerty, HER, 13-01. 2, Sam Petrie, OT, 10-03. 3, Jeremy Tyler, HA, 10-02. 4, Ryan Goodman, HA, 9-06. 5, Mark Liimakka, OT, 9-05. Long Jump: 1, Tim Niles, OT, 18-09.75. 2, Trainor Kapler, HA, 18-08.75. 3, Corey Stanhope, HER, 17-11.50. 4, Wes Comeau, OT, 17-08. 5, Matt Pierce, HA, 17-05.50. Triple Jump: 1, Tim Niles, OT, 38-01.25. 2, Ben Toothaker, HA, 37-10.50. 3, Corey Stanhope, HER, 37-01.50. 4, Ryan Brown, ELAN, 33-07. 5, Brandon Gastia, OT, 32-00. Shot Put: 1, Ramsey Lafayette, HA, 49-04. 2, Tyler Eastman, OT, 49-00.50. 3, Drew Chase, HA, 43-09. 4, Matt Boobar, OT, 39-03.50. 5, Andrew Parsons, HA, 35-03. Discus: 1, Tyler Eastman, OT, 112-00. 2, Ramsey Lafayette, HA, 108-04. 3, Josh Shorey, OT, 105-06. 4, Corey Taylor, OT, 101-11. 5, Sam Michaud, HA, 98-08. Javelin: 1, Tyler Eastman, OT, 147-01. 2, Andrew Parsons, HA, 131-06. 3, Robbie Ketch, OT, 129-00. 4, Matt Boobar, OT, 125-04. 5, Jake Thompson, OT, 117-11

At Orono

John Bapst girls 229, Orono 124, Mattanawcook Acad. 88, Penquis 55, Central 54, Bangor Christian 1

4×800 relay: 1, John Bapst (Courtney Martin, Nicole Lavertu, Evelyn Sharkey, Maddy Glover), 9:58.15; 100 hurdles: 1, Elaine Colwell, JB, 16.91. 2, Katie Andrle, JB, 17.02. 3, Erica Dougherty, JB, 18.34. 4, Caitlin Elliott, CEN, 18.95. 5, Taylor Greenlaw, JB, 19.02. 6, Meagan Tilton, JB, 19.52. 100: 1, Olivia Alford, ORO, 13.36. 2, Erin Beasley, PEN, 13.62. 3, Beth Dauphinee, CEN, 13.64. 4, Megan Pritham, JB, 14.42. 5, Samantha Haynes, MA, 14.76. 6, Nicole Logue, CEN, 14.78; 1600 race walk: 1, Sarah Whitney, MA, 8:47.87. 2, Victoria Smith, MA, 9:19.60. 3, Virginia Carter, JB, 11:55.77. 4, Hailee Romaine, JB, 11:55.90. 1600: 1, Nicole Lavertu, JB, 5:25.31. 2, Courtney Martin, JB, 5:36.34. 3, Devan Knott, MA, 5:53.65. 4, Casey Davis, CEN, 5:55.23. 5, Maggie Jones, JB, 5:55.35. 6, Maegan Lincoln, JB, 6:33.23. 4×100 relay: 1, Orono (Kate Kelley, Olivia Alford, Rachel Bergman, Emily Artesani), 51.76. 2, John Bapst 53.63. 3, Central 53.91. 4, Mattanawcook 1:00.35. 400: 1, Olivia Alford, ORO, 1:00.10. 2, Evelyn Sharkey, JB, 1:04.03. 3, Erica Dougherty, JB, 1:05.81. 4, Jennifer Hussey, PEN, 1:09.01. 5, Whitney Lord, CEN, 1:10.62. 6, Holly Newsome, JB, 1:15.88. 300 hurdles: 1, Katie Andrle, JB, 48.61. 2, Rachel Bergman, ORO, 48.95. 3, Elaine Colwell, JB, 52.77. 4, Megan Pritham, JB, 54.58. 5, Meagan Tilton, JB, 54.92. 6, Christina Andrle, JB, 55.05. 800: 1, Evelyn Sharkey, JB, 2:29.61. 2, Nicole Lavertu, JB, 2:30.27. 3, Sara Miller, JB, 2:33.32. 4, Courtney Martin, JB, 2:35.65. 5, Maggie Jones, JB, 2:44.97. 6, Molly Jones, JB, 2:45.39. 200: 1, Erin Beasley, PEN, 27.07. 2, Emily Artesani, ORO, 27.23. 3, Courtney Hersey, CEN, 27.44. 4, Beth Dauphinee, CEN, 27.55. 5, Erica Dougherty, JB, 28.15. 6, Christina Andrle, JB, 29.66. 3200: 1, Maddy Glover, JB, 11:47.24. 2, Devan Knott, MA, 12:53.22. 3, Sara Miller, JB, 12:58.31. 4, Maggie Jones, JB, 13:28.33. 5, Sarah Whitney, MA, 15:35.27. 6, Ashley Case, PEN, 16:51.52. 4×400 relay: 1, Orono (Kate Kelley, Rachel Bergman, Emily Artesani, Olivia Alford), 4:12.00. 2, John Bapst 4:14.55. 3, Central 4:36.70. 4, Penquis 4:40.14. 5, Mattanawcook 4:59.58. high jump: 1, Taylor Greenlaw, JB, 4-6. 2, Marie Lint, ORO, J4-6. 3, Jessica Bubar, CEN, J4-6. 3, Caitlin Elliott, CEN, J4-6. 5, Jeannine Campbell, MA, 4-4. 6, Andrea Laflamme, CEN, J4-4. long jump: 1, Lily Krichels, JB, 14-9.25. 2, Melynda Martin, MA, 14-0.50. 3, Taylor Greenlaw, JB, 13-10.75. 4, Erin Beasley, PEN, 13-3. 5, Ali Stevens, JB, 12-11.75. 6, Emily Jenkins, BCS, 12-9.25. triple jump: 1, Emily Artesani, ORO, 30-5.75. 2, Melynda Martin, MA, 28-10. 3, Carrie Chan, MA, 25-1. 4, Dailyn Markie, MA, 24-6.75. javelin: 1, Stephanie Alessi, MA, 75-10. 2, Ali Stevens, JB, 70-9. 3, Kristin Turner, MA, 68-3. 4, Ashley Bubar, CEN, 65-4. 5, Ashley Sanford, JB, 60-0. 6, Megan McBurnie, JB, 59-3. discus: 1, Marie Lint, ORO, 98-3. 2, Desiree Hogan, PEN, 87-0. 3, Ashley Sanford, JB, 81-6. 4, Jessica Twitchell, ORO, 80-0. 5, Jenny Stetson, PEN, 79-11. 6, Kristin McIntyre, MA, 70-1. shot put: 1, Marie Lint, ORO, 32-5.25. 2, Jenny Stetson, PEN, 30-11.50. 3, Krystle Morrill, PEN, 30-0. 4, Ashley Sanford, JB, 29-5.25. 5, Jessica Twitchell, ORO, 29-1.50. 6, Jeannine Campbell, MA, 26-2.50. pole vault: 1, Rachel Bergman, ORO, 9-0. 2, Kate Kelley, ORO, 6-0. 3, Tabitha Bracey, ORO, 5-6.

John Bapst boys 215, Central 132, Mattanawcook 108, Orono 98, Penquis 5, Bangor Christian 4

4×800 relay: 1, John Bapst (John Gekeler, Zach Whited, David McCourt, Andrew Willey), 9:24.16. 2, Mattanawcook 9:54.25. 110 hurdles: 1, Casey Hartley, MA, 17.86. 2, Eli Levenson Falk, JB, 17.97. 3, Jake Antworth, JB, 19.01. 4, Jon Shaw, CEN, 19.38. 100: 1, Matt Whorton, ORO, 12.04. 2, Brian Monahan, CEN, 12.15. 3, Corey Pattison, JB, 12.21. 4, Lance Cowan, ORO, 12.47. 5, Sam Walton, ORO, 12.48. 6, Nick Ostrofsky, JB, 12.59. 1600 race walk: 1, John Malloy, JB, 9:26.30. 2, Ben Cheetham, JB, 9:27.60. 3, Joseph Price, JB, 9:59.86. 4, Matt Dooman, JB, 10:03.42. 5, Justin Frye, JB, 10:09.50. 1600: 1, Ryan Lena, JB, 4:46.40. 2, Zach Whited, JB, 5:03.59. 3, Andrew Askins, JB, 5:08.91. 4, Tom Lamarche, CEN, 5:10.54. 5, Daniel Drost, MA, 5:10.55. 6, Andrew Willey, JB, 5:13.07. 4×100 relay: 1, Orono (Sam Walton, Matt Whorton, Lance Cowan, David Silk) 46.49. 2, John Bapst 46.89. 3, Mattanawcook 50.07. 4, Penquis Valley 50.49. 400: 1, Sam Heathcote, JB, 55.32. 2, Teague Palmer, CEN, 55.50. 3, Ben Amaral, JB, 58.19. 4, Kyle Ladd, JB, 58.89. 5, Curran Kennedy, ORO, 59.49. 6, Thomas Harvey, PEN, 1:02.26. 300 hurdles: 1, Casey Hartley, MA, 45.23. 2, Jake Antworth, JB, 45.53. 3, Jon Shaw, CEN, 48.44. 4, Eli Levenson Falk, JB, 48.52. 5, Micah Mishio, ORO, 50.04. 6, Brian McComb, MA, 50.26. 800: 1, Ryan Lena, JB, 2:09.77. 2, Steven Braley, MA, 2:14.81. 3, Conor Campbell, JB, 2:22.01. 4, Zach Whited, JB, 2:22.38. 5, Ray Boulier, CEN, 2:25.97. 6, Thomas Hornsby, ORO, 2:26.56. 200: 1, Corey Pattison, JB, NT. 2, Brian Monahan, CEN, NT. 3, Ben Amaral, JB, NT. 4, Sean Snyder, JB, NT. 5, James Connolly, CEN, NT. 6, Teague Palmer, CEN, NT. 3200: 1, David McCourt, JB, 10:47.01. 2, Daniel Drost, MA, 11:01.39. 3, Tom Lamarche, CEN, 11:24.27. 4, Sean Giroux, CEN, 12:22.51. 5, George Moody, ORO, 16:16.35. 4×400 relay: 1, Orono (Sam Walton, Lance Cowan, David Silk, Matt Whorton), 3:42.55. 2, John Bapst 3:47.15. 3, Mattanawcook 3:49.14. 4, Central 4:00.96. high jump: 1, Parker Averill, MA, 5-8. 2, Paul Perrault, ORO, 5-6. 2, Jon Perkins, CEN, 5-6. 4, Shane Murphy, BCS, 5-4. 5, Conor Campbell, JB, J5-4. 6, Steven Braley, MA, 5-2. long jump: 1, Chad Hartley, CEN, 18-0. 2, Sam Walton, ORO, 17-10.75. 3, Parker Averill, MA, 17-9.75. 4, Sean Snyder, JB, J17-9.75. 5, Brian Monahan, CEN, 17-9.50. 6, Sam Heathcote, JB, 17-5. triple jump: 1, Parker Averill, MA, 36-6. 2, Chad Hartley, CEN, 35-8. 3, Lance Cowan, ORO, 34-3.75. 4, Paul Perrault, ORO, 33-11.25. 5, Eli Levenson Falk, JB, 33-9. 6, Jacob Roeder, ORO, 32-4. javelin: 1, Tom Palmer, CEN, 137-4. 2, Tyler Yeo, JB, 135-11. 3, Nicholas Ireland, MA, 126-1. 4, Matthew LaFlamme, MA, 118-0. 5, Nick Elliott, CEN, 117-5. 6, Matthew Morin, MA, 117-4. discus: 1, Nick Elliott, CEN, 125-11. 2, Billy Brown, CEN, 106-7. 3, Tyler Yeo, JB, 101-2. 4, Matthew LaFlamme, MA, 100-1. 5, Mike Parker, CEN, 99-7. 6, Kevin Guetterman, ORO, 97-1. shot put: 1, Billy Brown, CEN, 42-7.50. 2, Tyler Yeo, JB, 38-8.50. 3, Ryan Nickerson, CEN, 37-9.50. 4, Matthew LaFlamme, MA, 35-9. 5, Matthew Morin, MA, 35-7.50. 6, Nicholas Ireland, MA, 35-3.50. pole vault: 1, Hosain Aghamoosa, ORO, 8-6. 2, Jon Meaker, ORO, 8-0. 3, Micah Mishio, ORO, J8-0. 4, Billy Nichols, ORO, 7-6


Have feedback? Want to know more? Send us ideas for follow-up stories.

comments for this post are closed

You may also like